Hansson och Hertzell är stolta över att presentera denna vackra villa uppdelad i 2 lägenheter i Alfas del Pi.
Moderniserad villa i spansk stil, belägen på en åttahundra kvadratmeter stor tomt, i slutet av en återvändsgränd. På gränsen till en trevlig och lugn urbanisering, 5 minuters bilresa från stranden i Albir, staden Alfas del Pi, och gamla stan och strandpromenaden i pittoreska Altea. Endast 10 - 15 minuter till Benidorm och olika golfbanor. Fyrtio minuter från Alicantes flygplats.
Fastigheten erbjuder två separata lägenheter. Du kan gå in i en av dem från marknivå. Här har du en hall, två stora sovrum, ett fullt utrustat kök och ett badrum med dusch och marmorväggar. I gången finns också och separat toalett. Denna lägenhet ansluter till husets övre våning med en intern trappa.
På övervåningen kommer du in i det ljusa vardagsrummet från en täckt terrass. Du fortsätter till ett separat modernt kök med tillgång till poolterrassen, som delvis är täckt av markiser. Bredvid vardagsrummet finns en matplats och bredvid det en liten terrass för uteservering. På bottenvåningen finns även det stora sovrummet med inbyggda garderober och ett välutrustat rymligt badrum med eget badrum. Mittemot i gången finns ett mindre sovrum och ett badrum med dusch. På översta våningen finns ett litet sovrum med en solterrass.
Fastigheten har centralvärme, tvåglasfönster och marmorgolv i alla rum, i trappan och även i två av de täckta terrasserna.
Huset ligger i söderläge. Poolområdet njuter av sol hela dagen, och du kan alltid hitta en terrass med sol eller skugga i den lättskötta - kaklade och grusbelagda - medelhavsträdgården. Här har du palmer, apelsinträd och en mängd olika dekorativa växter.
Garage med bra förvaringsmöjligheter och separat förråd. Carport för olika bilar.
Detta är verkligen en fastighet med möjligheter, inklusive möjlighet att hyra.
I urbaniseringen finns en tennisbana, en lokal restaurang och en frisör. Tidigare fanns här även en vårdcentral, men för tillfället framstår den som ett lanthotell.
Detaljer:
Ref: HH-EB-LL-L142
Söderläge
2 lägenheter i 1
Slå samman
Visningar
Möblerad
Garage
Dubbelglas
Centralvärme
Digitala visningar gör det möjligt att träffa mäklaren på ett bekvämt sätt och få en visning av bostaden direkt i mobilen.