Villa · Försäljning San Miguel De Salinas · Ref. HH-CBI-1405

425.000€
Pris per m2 2.273€/m2

Villa · Försäljning San Miguel De Salinas · Ref. HH-CBI-1405

Beskrivning

Villa i San Miguel de Salinas | Pool och havsutsikt

Pris per m2 2.273€/m2
Byggd 187m2
Tomt 625m2
Sovrum 4
Badrum 3
Toaletter 1
Pool Ja
Garage Privat

Denna fristående villa i San Miguel de Salinas erbjuder 187 m² boyta på en tomt om 625 m², till ett pris av 425 000 €. Fastigheten har en privat pool, en takterrass med utsikt över havet och saltsjöarna utanför Torrevieja, och säljs fullt möblerad och inflyttningsklar. Mil Palmeras strand ligger bara 12 minuters bilkörning bort och Alicante-Elche flygplats nås på ungefär 35 minuter.

Belägen i ett lugnt och etablerat bostadsområde i utkanten av San Miguel de Salinas — en liten spansk stad med drygt 5 000 invånare — erbjuder denna rymliga villa en sällsynt kombination av utrymme, avskildhet och flexibilitet. Huset är byggt i traditionell spansk stil och har renoverats och moderniserats invändigt under åren, och presenteras i utmärkt skick från golv till tak. Med 187 m² boyta och en privat tomt på 625 m² finns det gott om plats för hela familjen, och den flexibla planlösningen ger dessutom möjlighet att inreda fastigheten som två separata lägenheter — ett alternativ som öppnar upp för en rad livsstils- och investeringsmöjligheter.

Inomhus fördelas villan över generösa utrymmen med fyra sovrum, tre badrum, två fullt utrustade kök och flera separata vardags- och matrum. Standarden är genomgående hög: klinkergolv, inbyggda garderober, dubbelfönster, takfläktar, golvvärme och en karaktärsfull öppen spis i vardagsrummet. Moderna bekvämligheter är på plats i form av luft/luftvärmepump (varm/kall), larmsystem, CCTV-kameror, videodörrstelefon, elstyrda grindar och myggnät. Villan säljs med alla möbler och inventarier inkluderade.

Utomhus är fastigheten lika imponerande. En privat pool är trädgårdens naturliga mittpunkt, kompletterad av en täckt terrass, en inglasad terrass, en bakre balkong, en främre balkong, en innergård, en grillplats, ett förvaringsutrymme och ett utomhusbadrum. Automatisk bevattning håller trädgården lättskött, och markiser ger välkommen skugga under sommarmånaderna. Carport för två bilar ingår. Takterrassen kröner fastigheten med en panoramautsikt över Medelhavet och de ikoniska saltsjöarna runt Torrevieja — ett av Costa Blancas mest karaktäristiska landskap.

Kontakta Hansson & Hertzell idag för att boka en privat visning av denna enastående villa i San Miguel de Salinas.

Telefon: 0034 634 044 970
WhatsApp: Klicka här för att chatta på WhatsApp


Varför köpa denna fastighet?

  • ✔ Rymlig villa på 187 m² med privat tomt om 625 m²
  • ✔ Privat pool och takterrass med utsikt över hav och saltsjöar
  • ✔ Fullt möblerad och inflyttningsklar
  • ✔ Flexibel planlösning — möjlighet att skapa två separata lägenheter
  • ✔ Carport för två bilar, elstyrda grindar, larmsystem och CCTV
  • ✔ Bara 35 minuter till Alicante-Elche flygplats

Att bo i San Miguel de Salinas: Medelhavslivsstil

San Miguel de Salinas är en autentisk och charmig liten spansk stad med ungefär 5 000 invånare, belägen i den södra delen av Costa Blanca, en kort bit inåt landet från kusten. Stadskärnan erbjuder allt som behövs för ett bekvämt vardagsliv — mataffärer, restauranger, kaféer, läkarmottagning, apotek och en lokal marknad — utan de turistmassor som präglar de större kustsemesterorterna. Den omgivande naturen är genuint vacker: kullarna är täckta av apelsin- och citronlundar, tallskog och öppet landskap, och området har en lugn, lantlig karaktär som är alltmer sällsynt längs södra Costa Blanca.

Mil Palmeras strand ligger bara 12 minuters bilkörning från San Miguel, medan den livliga orten Torrevieja — känd för sina saltsjöar och livliga internationella gemenskap — bara är 15 minuter bort. Orihuela Costa, med Playa Flamenca och La Zenia Boulevard (ett av Spaniens största köpcentrum i utomhusmiljö), nås också enkelt. Alicante-Elche flygplats är ungefär 35 minuter bort, vilket gör resandet smidigt. San Miguel de Salinas har mer än 300 soldagar per år och ett milt klimat som medger utomhusliv under större delen av året.


Investeringspotential

Till ett pris av 425 000 € och en boyta på 187 m² landar priset per kvadratmeter på 2 272 €/m². Det genomsnittliga marknadspriset för friliggande villor i San Miguel de Salinas ligger på ungefär 1 900 €/m². Den prisskillnaden motiveras av tydligt verifierbara faktorer: en stor privat tomt om 625 m², privat pool, takterrass med utsikt över hav och saltsjöar, fullt möblerat och inflyttningsklart skick samt den unika möjligheten att generera uthyrningsinkomst från två separata bostäder. Fastigheter med denna kombination av yta och läge är en ovanlig företeelse i området.

Fastighetspriserna på Costa Blanca har ökat med ungefär 40 % sedan 2020, och efterfrågan från nordeuropeiska köpare — framför allt skandinaver och britter — är fortsatt stark i södra Costa Blanca. Semesteruthyrning i regionen ger i genomsnitt 6–8 % bruttoyield per år. En fastighet av denna storlek och flexibilitet har goda förutsättningar för starka säsongsuthyrningsintäkter. IBI (fastighetsskatt) är bekräftad till 480 €/år. Kontakta oss för en fullständig investeringsanalys.


Vanliga frågor

Vad är de totala köpkostnaderna när man köper bostad i Spanien?

För en andrahandsbostad bör köparen räkna med ungefär 12 % av köpeskillingen utöver priset. Detta innefattar ITP (överlåtelseskatt) på 10 % samt notarie-, registrerings- och juridikkostnader på ca 2 %. På ett köppris om 425 000 € innebär det totala tillkommande kostnader på ungefär 51 000 €, vilket ger en total anskaffningskostnad på ca 476 000 €.

Hur nära havet ligger San Miguel de Salinas?

Mil Palmeras strand ligger ungefär 10–12 minuters bilkörning från San Miguel de Salinas. Playa Flamenca och stranderna vid Orihuela Costa nås också inom 15 minuter med bil, vilket ger ett brett utbud av sandstränder längs Medelhavet.

Behöver jag ett NIE-nummer för att köpa bostad i Spanien?

Ja. Ett NIE (Número de Identificación de Extranjero) är ett obligatoriskt skattenummer som krävs vid alla fastighetsköp i Spanien. Det behövs också för att öppna ett spanskt bankkonto, teckna elavtal och betala skatter. Din spanska jurist kan ansöka om NIE för din räkning, eller så kan du ansöka personligen på ett spanskt konsulat eller hos polisen i Spanien.

Kan utländska köpare ta bolån i Spanien?

Ja. Spanska banker erbjuder bolån till icke-bosatta köpare, vanligtvis upp till 60–70 % av fastighetsvärdet. Ränteläget ligger för närvarande kring 3–4 %, och lånetider på 15–25 år är vanliga. Du behöver dokumentera din inkomst, visa bankutdrag och uppvisa kredithistorik från ditt hemland.

Hur ser köpprocessen ut i Spanien?

Köpprocessen i Spanien följer normalt dessa steg: (1) Visa och komma överens om pris; (2) Skriva ett reservationsavtal och betala en handpenning (vanligtvis 3 000–6 000 €) för att ta fastigheten från marknaden; (3) Din jurist utför due diligence; (4) Skriva arras-avtal och betala 10 % av köpeskillingen; (5) Slutföra köpet hos notarien, betala resterande belopp och ta emot nycklarna. Hela processen tar vanligtvis 4–8 veckor för en andrahandsbostad.

Vilka är de löpande kostnaderna för en villa i San Miguel de Salinas?

IBI (fastighetsskatt) är bekräftad till 480 €/år. Övriga kostnader att räkna med är hemförsäkring (typiskt 400–600 €/år för en villa av denna storlek), el, vatten och internet (i genomsnitt 150–250 €/månad för en fastighet med pool) samt trädgårds- och poolskötsel om man inte sköter det själv. Någon bekräftad månadsavgift för samfällighet finns inte angiven för denna fastighet — kontakta oss för aktuell information.

Är San Miguel de Salinas ett bra ställe att bo på som utlänning?

Ja. San Miguel de Salinas har en liten men växande internationell gemenskap med skandinaviska och brittiska invånare som attraheras av det autentiska spanska livet, den lugna omgivningen och de väsentligt lägre fastighetspriserna jämfört med kustnära orter. Stadskärnan har alla nödvändiga servicefunktioner, och närheten till kusten, Torrevieja och Orihuela Costa gör att stränder, restauranger och shoppingmöjligheter alltid är inom bekvämt räckhåll.

Kan villan hyras ut som semesterbostad?

Ja — med tillhörande turistlicens (Vivienda de Uso Turístico, VUT), utfärdad av de valencianska myndigheterna. En villa av denna storlek, med privat pool, fyra sovrum och havsutsikt från takterrassen, är väl lämpad för semesteruthyrning. Liknande fastigheter i södra Costa Blanca uppnår vanligtvis 1 200–1 800 €/vecka under högsäsong och 500–800 €/vecka under mellansäsong. Långtidsuthyrning ger typiskt 1 200–1 600 €/månad för en fastighet av denna storlek i området.


Fler fastigheter i San Miguel de Salinas | Costa Blanca Syd

Välkommen till våra fastighetsannonser, där du hittar denna enastående fristående villa i San Miguel de Salinas. Rymlig, fullt möblerad och med privat pool och takterrass med panoramautsikt — utforska fler objekt i vårt San Miguel de Salinas-utbud.

Egenskaper

Sovrum: 4
Badrum: 3
Toaletter: 1
Byggd: 187m2
Tomt: 625m2
Pool : Ja
Garage: Privat
Kök : 1

Vi erbjuder digitala visningar!

Digitala visningar gör det möjligt att träffa mäklaren på ett bekvämt sätt och få en visning av bostaden direkt i mobilen.

Gör en förfrågan

Responsable del tratamiento: Hansson & Hertzell Invest S.L., Finalidad del tratamiento: Gestión y control de los servicios ofrecidos a través de la página Web de Servicios inmobiliarios, Envío de información a traves de newsletter y otros, Legitimación: Por consentimiento, Destinatarios: No se cederan los datos, salvo para elaborar contabilidad, Derechos de las personas interesadas: Acceder, rectificar y suprimir los datos, solicitar la portabilidad de los mismos, oponerse al tratamiento y solicitar la limitación de éste, Procedencia de los datos: El Propio interesado, Información Adicional: Puede consultarse la información adicional y detallada sobre protección de datos Aquí.
POWERED BY HABENO
WhatsApp
Ring mig om denna fastighet