Bottenvåningslägenhet på 73 m² med 2 sovrum och 1 badrum till salu för €140,000 i Lomas de Cabo Roig-Los Dolses, Orihuela Costa. Har privat terrass på 70 m², gemensam pool, trädgård och levereras fullt möblerad med vitvaror inkluderade.
Denna charmiga bottenvåningslägenhet i Lomas de Cabo Roig-Los Dolses erbjuder en exceptionell möjlighet att omfamna den mediterrana livsstilen i Orihuela Costa. Den 73 m² stora fastigheten erbjuder välfördelade utrymmen och direkt tillgång till en expansiv privat terrass, perfekt för utomhusunderhållning och middag under den spanska solen.
Interiören har 2 ljusa sovrum utrustade med inbyggda garderober, ett komplett badrum och en oberoende tvättstuga. Köket är fullt utrustat med moderna vitvaror, medan vardagsrummet öppnar mot en mysig veranda med balkongåtkomst. Hela fastigheten har kompletta ljus- och vatteninstallationer och levereras fullt möblerad, redo att flytta in omedelbart.
Den 70 m² stora utomhusterrassen är den verkliga höjdpunkten i denna fastighet och erbjuder exceptionellt privat utrymme för avkoppling och njutning av Costa Blancas soliga klimat året runt. Boende kan också njuta av den gemensamma poolen och anlagda trädgårdsområden inom bostadskomplexet.
Läget i Orihuela Costa ger enkel tillgång till lokala tjänster, restauranger och köpcentra. Detta etablerade bostadsområde på Costa Blanca erbjuder en lugn miljö som är idealisk för både permanent boende och semester, med utmärkta transportförbindelser och närhet till regionens huvudattraktioner.
Att bo i Orihuela Costa innebär att njuta av en av Costa Blancas mest eftertraktade destinationer, känd för sitt exceptionella medelhavsklimat med över 300 soldagar per år. Detta premium bostadsområde erbjuder tillgång till stränderna Cabo Roig och Campoamor, internationella restauranger och köpcentra som La Zenia Boulevard. Lägenheten i Lomas de Cabo Roig-Los Dolses ligger på en strategisk plats som gör det möjligt för boende att njuta av både bostadsro och närhet till tjänster och underhållning. Den rymliga 70 m² terrassen möjliggör den typiska mediterrana utomhuslivsstilen, idealisk för middagar, grillning och avkoppling under den spanska solen. Alicante flygplats ligger bara 45 minuter bort med bil, vilket underlättar internationella förbindelser för boende och besökare.
Denna fastighet i Orihuela Costa representerar en utmärkt investeringsmöjlighet på Costa Blanca fastighetsmarknaden. Lägenheter i detta etablerade bostadsområde genererar semesteruthyrningsavkastningar på 6-8% årligen, genom att dra nytta av konsekvent efterfrågan året runt. Det strategiska läget i Lomas de Cabo Roig-Los Dolses, kombinerat med attraktiva funktioner som den rymliga terrassen och gemensam pool, säkerställer stark attraktivitet för semestergäster. Fastighetsmarknaden i Orihuela Costa har visat konsekvent kapitaluppskattning, särskilt för välbelägna fastigheter som denna. Med lägenheten fullt möblerad och uthyrningsredo kan investerare börja generera inkomst omedelbart samtidigt som de drar nytta av långsiktig kapitaltillväxt.
Köpkostnader inkluderar överföringsskatt (ITP 8-10%), notarieavgifter, registrering och juridiska kostnader. Budgetera totalt cirka 10-12% extra utöver försäljningspriset på €140,000 för alla köpkostnader.
Stränderna Cabo Roig och Campoamor ligger cirka 5-7 minuter med bil från Lomas de Cabo Roig-Los Dolses. Kollektivtrafik är också tillgänglig med busshållplatser nära bostadskomplexet.
Lägenheten säljs fullt möblerad och inkluderar alla vitvaror, inbyggda garderober, kompletta ljus- och vatteninstallationer. Den ger också tillgång till gemensam pool och anlagda trädgårdsområden.
Lägenheter i Orihuela Costa genererar vanligtvis 6-8% årlig avkastning från semesteruthyrning. Efterfrågan förblir konsekvent året runt på grund av det utmärkta klimatet och strategiska läget nära bekvämligheter.
Orihuela Costa erbjuder förstklassigt läge på Costa Blanca, exceptionellt klimat, närhet till stränder och tjänster, plus stark semesteruthyrningsmarknad. Det är ett etablerat område med konsekvent potential för kapitaluppskattning.
Alicante flygplats ligger cirka 45 minuter med bil från Orihuela Costa. Det finns utmärkta motorvägsförbindelser och transfertjänster tillgängliga för boende och turister året runt.
Samfällighetsavgifter täcker poolunderhåll, trädgårdar och underhåll av gemensamma utrymmen. För lägenheter av denna typ i Orihuela Costa, budgetera cirka €50-80 månadsvis, detta bör bekräftas med administratören.
Området erbjuder golfbanor, vattensporter, köpcentra som La Zenia Boulevard, internationella restauranger och naturparker. Också enkel tillgång till Torrevieja, Guardamar och andra kuststäder.
Digitala visningar gör det möjligt att träffa mäklaren på ett bekvämt sätt och få en visning av bostaden direkt i mobilen.