Garageparkering i Torrevieja på 11m² att hyra för €10,000 årligen. Hörnläge med automatisk tillgång, 200m från Playa del Cura strand. Inkluderar automatisk grind med fjärrkontroll och skyddat läge bredvid stängt garage.
Denna bekväma parkeringsplats i Torrevieja erbjuder 11m² parkeringsyta på våning -1 i en välskött byggnad. Belägen på Calle del Palangre, ligger den bara 200 meter från den berömda stranden Playa del Cura på Costa Blanca.
Platsen kännetecknas av ett öppet hörnläge som ger utmärkt manövrerbarhet. Det strategiska läget bredvid ett stängt garage erbjuder ytterligare skydd för ditt fordon och håller det skyddat från förbipasserande trafik.
Tillgången sker via en bred, bekväm ramp utrustad med automatisk grind och fjärrkontroll för maximal bekvämlighet och säkerhet. De ungefärliga måtten på 3,85m x 3,15m garanterar tillräckligt utrymme för enkel parkering.
Denna garageplats representerar en utmärkt möjlighet för både invånare i Torrevieja och investerare som söker en säker parkeringslösning på en förstklassig plats på Costa Blanca, Spanien.
Torrevieja är en av de mest populära destinationerna på Costa Blanca, känt för sina fantastiska saltsjöar och livliga fredagsmarknad. Denna garageplats ligger bara 200m från Playa del Cura, en av områdets mest älskade stränder, tillsammans med Playa de los Locos och Playa de los Náufragos. Staden har en stor expat-gemenskap och njuter av över 300 soldagar per år. Det strategiska läget möjliggör enkel tillgång till närliggande städer som La Mata, Orihuela Costa och Guardamar del Segura. Flygplatsen Alicante-Elche (ALC) ligger bara 45 minuters bilresa bort och förbinder perfekt med resten av Europa.
Denna garageplats representerar en exceptionell möjlighet prissatt på €10,000, motsvarande €909/m². Jämfört med genomsnittet på €1,850/m² i Torrevieja representerar detta en besparing på 50% jämfört med områdets genomsnittspris. Fastighetspriser på Costa Blanca har upplevt 40% tillväxt sedan 2020, och garageplatser i turistområden som Torrevieja kan generera 6-8% bruttoavkastning på semesteruthyrning. Den ökande efterfrågan på parkering i centrala Torrevieja, särskilt nära stränderna, gör denna investering till ett mycket attraktivt alternativ för både bostads- och turistuthyrningsmarknaderna.
För begagnade fastigheter som denna, räkna med ITP-skatt på 10%, juridiska avgifter och notariekostnader, totalt cirka 12% extra utöver köpesumman.
Garageparkeringen ligger bara 200 meter från stranden Playa del Cura, vilket innebär endast 2-3 minuters promenad till stranden.
Försäljningen inkluderar 11m² garageparkeringsplats, fjärrkontroll för automatisk tillgång och användningsrättigheter för rampen och gemensamma utrymmen i garaget.
Garageplatser i centrala Torrevieja hyrs ut för €50-80 per månad till invånare och upp till €15-20 per dag under högsäsong, vilket genererar 6-8% bruttoårsavkastning.
Flygplatsen Alicante-Elche (ALC) ligger 45 minuter med bil via motorvägen AP-7. Busstjänster och transferer finns också tillgängliga med regelbundna förbindelser.
Ja, spanska banker erbjuder bolån till utlänningar upp till 60-70% av värdet, med nuvarande räntor på 3-4%.
Kostnaderna inkluderar IBI (kommunalskatt) på cirka €30-50 årligen och garagets samfällighetsavgifter på omkring €200-300 per år.
Torrevieja kombinerar etablerad turism, stor internationell gemenskap, konkurrenskraftiga priser och utmärkt anslutning. Parkeringsefterfrågan växer konstant på grund av stadsutveckling.
Digitala visningar gör det möjligt att träffa mäklaren på ett bekvämt sätt och få en visning av bostaden direkt i mobilen.